SCJP

Sun Certified Java Programmer to uznawany powszechnie na świecie certyfikat firmy SUN, który ma zaświadczać o uzyskaniu pewnej wiedzy dotyczącej Javy. Dla mnie jego zdobycie było o tyle istotne, iż zajmując się Javową niejako “hobbystycznie”, nie mam okazji do codziennej z nią styczności. Stąd pomysł zdania tegoż egzaminu i tym samym posiadanie zarówno wiedzy, jak i dowodu, który by o tej wiedzy zaświadczał.

Stronnice stały się zatem polem walki z egzaminem. Naukę rozpocząłem od lektury oficjalnego podręcznika autorstwa duetu Bates&Sierra. Po każdym z 10 rozdziałów wykonywałem test podsumowujący, a następnie na podstawie popełninych błędów tworzyłem kolejny wpis na ten temat. Oto ich lista:

Podczas moich przygotowań (trochę się rozciągnęły w czasie, zwłaszcza z powodu urlopów) firma SUN zmieniła zasady dla egzaminu SCJP dla Javy 1.6. Otóż zamiast 72 pytań i progu zdawalności 66%, obniżono ich ilość do 60, a próg zdawalności do 58%. Dodatkowo zostały usunięte 3 cele egzaminacyjne o czym pisałem w stosownym wpisie. Cóż z tego wyniknęło? Ano choćby to, iż ostatecznie mój wynik tego egzaminu to 71%. Sam uznaję, że to mało i spodziewałem się lepszych rezultatów. Jednakże moje zdziwienie wzrosło znacznie bardziej, kiedy dostałem podsumowanie poszczególnych bloków:

Declarations, Initializations, Scoping 80%
Flow Control 81%
API Contents 42%
Concurrency 100%
OO Concepts 50%
Collections/Generics 75%
Fundamentals 77%
Questions 43/60

Totalnie zbaraniałem, gdyż co jak co, ale zasadniczo najniższe noty dostałem z rzeczy, które jakoś nie sprawiały mi większych problemów w egzaminach testowych po każdym rozdziale podręcznika. Do tej pory się zastanawiam czy jednak ta aplikacja egzaminacyjna używana przy egzaminach SUNa dobrze zapisuje pytania typu “drag&drop”, bo takie głównie występują przy pytaniu o API 🙂

Jednakże egzamin już za mną, zaś ta strona ma na celu podsumowanie całego procesu nauki i certyfikacji. Zatem pragnąłbym podzielić się kilkoma linkami:

  • Strona SCJP w BigMooseSaloon – najświeższe wiadomości z frontu SCJP.
  • JavaBlackBelt SCJP Exam – w serwisie poza zwykłymi egzaminami można też znaleźć jeden specjalnie przygotowany pod kątem SCJP.
  • Lista mock-testów – jest to momentami niekompletna lista (część linków nie działa), jednakże kiedy przerobicie wszystkie istniejące testy możecie spokojnie iść na egzamin.
  • GetSCJP – projekt Mariusza Lipińskiego, który jednakże ostatnio jakby zamroził działalność.
  • WhizzLabs – niestety płatny, ale ponoć najlepszy serwis z testami dla SCJP
  • Moja lista “quick-picks” – nagromadziło mi się tego trochę, krótkie podpowiedzi do pewnych zagadnień
  • W piśmie JAVAexPres pojawił się mój artykuł, będący kompilacją wszystkich wpisów tematycznych z bloga (numer 5 z 2009 roku).

Jeśli zamierzasz podejść do tego egzaminu i potrzebujesz porady lub masz jakieś pytania to z chęcią pomogę. Być może niedługo zawieszę na blogu dokument tekstowy, w którym zrobiłem taką “mikrościągę”, gdzie zapisywałem masę ciekawych rzeczy dotyczącą egzaminu, jednakże w większości ręcznie. Zatem muszę się zmobilizować by przerobić to na formę elektroniczną (pewnie PDFa). O tym fakcie z pewnością poinformuję.

Advertisements