Koniec kursu MongoDB

Kilka tygodni temu informowałem o rozpoczęciu kursu MongoDB dla developerów Javy. Kurs oficjalnie skończył się 15 lipca, kilka dni przed tym dniem odpowiedziałem na wszystkie 10 pytań z finalnego testu. Kolejny certyfikat do kolekcji 😉

Przy okazji chciałbym napisać kilka słów. Muszę przyznać, że cała koncepcja kursu, jego wykonanie i sposób oceniania jest fantastyczny. W skrócie – cały kurs podzielony jest na 6 tygodni. W każdym z tych tygodni otrzymujemy dostęp do nowej porcji filmików edukacyjnych, które przedstawiają kolejne zagadnienia MongoDB. Każde zagadnienie najczęściej kończy się pytaniem (tzw. quizem), które nie jest w jakikolwiek sposób oceniane, ma służyć tylko utrwaleniu wiedzy.

Każdy tygodniowy blok kończy się kilkoma pytaniami egzaminacyjnymi. I tutaj moim zdaniem leży klucz do sukcesu tego kursu. Pomijając pierwszy tydzień (kiedy lekcje są krótkie, zadania zaś bardzo proste) jesteśmy zmuszeni do używania dedykowanej aplikacji o nazwie MongoProc. Z góry uprzedzam, że skonfigurowanie tego wszystkiego trochę trwa. Dlatego na realizację zadań z drugiego tygodnia dobrze jest zarezerwować sobie trochę więcej czasu. MongoProc to aplikacja desktopowa, której celem jest weryfikacja poprawnego wykonania zadań z kolejnych lekcji (nie wszystkich, ale większości). Gotowe rozwiązania są testowane przez aplikację (pod spodem strzela do odpalonego lokalnie kontenera servletów lub MongoDB), a następnie istnieje możliwość przesłania odpowiedzi do organizatorów kursu.

Zadania w dużej mierze polegają na modyfikacji lub napisaniu kodu Java (w końcu kurs jej dotyczy). Gotowe projekty są dostarczane przez organizatorów, my tylko je importujemy do IDE, wprowadzamy swoje zmiany i tyle. Po weryfikacji poprawnego działania przez MongoProc zadanie można uznać za rozwiązane.

Ostateczna ocena kursu składa się w 50% z wyniku wykonania zadań domowych, a w 50% z oceny z testu końcowego. Dlatego opłaca się poświęcić zadaniom domowym trochę czasu i mieć z nich dobre wyniki. Końcowym testem nie załatwimy wszystkiego (punkt zdawalności to bodajże 65% łącznej ilości możliwych do zdobycia punktów). Drugą rzeczą jest czas potrzebny każdego tygodnia na zapoznanie sięę z materiałem i wykonanie zadań – organizatorzy podają orientacyjne wartości i nie są one zbyt przesadzone. Zabieranie się za to w poniedziałek wieczorem nie jest dobrym pomysłem 😉

Na sam koniec pozostaje mi tylko po raz kolejny zarekomendowanie tego kursu wszystkim zainteresowanym MongoDB. Wprowadza w świat NoSQL bardzo płynnie, jakość filmów oraz kodu jest bardzo dobra, z całą pewnością czas spędzony na treningu nie będzie czasem straconym.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s