Wujek Bob w nienajlepszej formie

mckkod O książce “Czysty kod” słyszał chyba każdy szanujący się programista. Jej autor – Robert C. Martin jest znaną postacią świata IT. Koncentruje się zwłaszcza na propagowaniu zwinnych metodologii wytwarzania kodu oraz TDD. Powyższą książkę bardzo cenię, wracam do niej raz na jakiś czas by ponownie ‘naładować akumulatory’. Dlatego też z ciekawością sięgnąłem po kolejną pozycję tegoż autora. I niestety srodze się zawiodłem.

Tytuł Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów moim zdaniem implikuje ciąg dalszy “Czystego kodu”. Problem polega jednakże na tym, iż w przypadku tej pierwszej książki mieliśmy sporo ‘mięska’, o tyle drugi tytuł skupia się głównie na kompetencjach miękkich. Nie twierdzę, że takowe nie są programistom potrzebne, ba, powiedziałbym, że są wręcz nieodzowne w codziennej pracy. Niestety sposób w jaki autor opisuje zagadnienie nie przypadł mi do gustu.

Główną zaletą “Czystego kodu” były nie tylko opisy złych praktyk, ale też podane mniej lub bardziej konkretne porady jak się z nimi uporać. W “Mistrzu czystego kodu” takowych porad nie ma (albo też nie potrafiłem ich wyłuskać z opowieści autora). Głównie czytamy o tym jak to autor w latach 70-tych pracował w mniej lub bardziej archaicznych firmach i jakie problemy miały tam miejsce. Jednakże na końcu możemy co najwyżej dowiedzieć się, że należy mówić ‘nie’, praca po 80h na tydzień jest zła (srsly?), a strona biznesowa to debile.

Nie twierdzę, że cała książka nie zawiera ciekawych informacji, jednakże mam wrażenie, iż autor chciał opisać rzeczywistość i skonfrontować ją z ‘ideal way how to do it’. Jednak wskazówek na drogę nie dostaniemy zbyt wiele, co w moich oczach czyni tę pozycję rozczarowującą. W konfrontacji z kodem Wujek Bob wypada o wiele lepiej.

Advertisements

One thought on “Wujek Bob w nienajlepszej formie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s