O TDD okiem praktyka

tddszt TDD jest bardzo fajnym podejściem do tworzenia oprogramowania. Bardzo często jednakże początkujący mają problem z tym jak w ogóle się za testy zabrać. Proste tutoriale konkretnych frameworków testujących skupiają się na technicznym aspekcie testów, zaś totalnie pomijają odpowiedzi na fundamentalne pytania – jak testować, co testować no i jak to połączyć w kupę by pisanie testów przeplatało się płynnie z tworzeniem kodu. Na te odpowiedzi w końcu mamy odpowiedź – jest nią książka Kenta BeckaTDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich otrzymujemy od razu konkretną dawkę mięsa – na przykładzie klas przeliczających jedną walutę na drugą, krok po kroku, mamy okazję zaobserwować TDD w praktyce. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Jeśli po lekturze pierwszej części książki wciąż nie będziesz wiedział Czytelniku jak zabrać się za testowanie – to już chyba nikt i nic Ci nie pomoże. Przykłady są czytelne, a do tego są dość wymowne.

Druga część książki to przykład jak stworzyć własny framework testujący. Przyznam szczerze, iż po przeczytaniu pierwszego rozdziału stwierdziłem, że nie jest to wiedza, która byłaby mi do czegokolwiek potrzebna. Z czystym sumieniem zatem odpuściłem lekturę. Druga część jest dość krótka, najlepiej potraktować ją jak ciekawostkę i tyle.

W ostatniej części mamy okazję poznać najważniejsze dobre praktyki w TDD. Tutaj już nie poruszamy się wśród pytań – co testować czy jak, ale jak robić to najbardziej optymalnie, czytelnie i z sensem. Część tę zatytułowano – Wzorce dla programowania sterowanego testami – myślę, że jest to bardzo adekwatny tytuł. Mamy wzorce projektowe to i możemy mieć wzorce dla testów.

Czy książka warta jest swej ceny (w sumie niemałej jak na objętość)? Zdecydowanie tak! W sumie może i dlatego utrzymuje się w top sprzedaży Helionu od momentu jej publikacji po polsku. Pozycja ta powinna stać się obowiązkową lekturą dla zarówno początkujących programistów, jak i starych wyjadaczy. Dla jednych i drugich nie będzie to na pewno czas stracony.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s