Powiew książkowej świeżości

W ostatnim czasie po raz kolejny coś się ruszyło w kwestii wydawniczej w Polsce. Rodzimy Helion w końcu poszedł po rozum do głowy i zabrali się za wydawanie troszeczkę bardziej sensownych pozycji dotyczących interesującego nas poletka. Mieli już przebłyski wcześniej, ale tym razem wygląda to jak stały trend. Obecnie wydali (bądź też planują wydać) kilka ciekawych pozycji.

Mogą pojawić się głosy, że przecież:

  • głupotą jest czytać książki papierowe – jak kto woli, ja jestem fetyszystą książkowym i do przesiadki na ebooki jakoś się nie palę
  • czekanie na polskie wydania jest śmieszne, technologia staje się stara zanim przetłumaczą – może tak, może i nie. Zasadniczo oczywistym jest, że kiedy potrzebujemy wyuczyć się na szybko nowej technologii to sięgamy po oficjalną dokumentację na sieci. Jednakże stoję na stanowisku, że czym innym są tutoriale i dokumentacja, a czym innym książka. To moje zdanie i będę się go trzymał.
  • po polsku? Angielskiego nie znasz? – zasadniczo to znam, całkiem nawet znośnie. Jednakże o ile na co dzień spędzam sporo czasu wertując źródła angielskojęzyczne, chciałbym móc dla luzu (np. w pociągu) przeczytać coś w rodzimym języku. Ot tak tylko dla odmiany i rozluźnienia.

Co tam zatem Helion nam gotuje?

  • Clojure – daleko mi wciąż do programowania funkcyjnego, ale Jacek Laskowski jak zawsze robi ciekawy hype wokół zagadnienia zatem jest to rzecz warta uwagi. Dla tych, co nie chcą czekać mam inną pozycję – Język programowania Scala
  • Spring in Action – moim zdaniem najfajniejsza książka o Springu wreszcie doczekała się polskiego wydania. Prawdą jest, że dotyczy wersji 3.0, ale wciąż pozostaje świetnym wprowadzeniem do Springa jako takiego. Dla początkujących – bezcenna pozycja.
  • Wydajność Javy – tej książki nie miałem w rękach w wersji oryginalnej, zaskoczyła mnie zaś poruszana tematyka. Bardzo (moim zdaniem) ciekawe aspekty programowania, na które my – programiści – może nie do końca zwracamy uwagę. Z całą pewnością zapoznam się z nią bliżej zaś wrażeniami podzielę się na blogu.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s