Pytanie na szybko – co do Springa?

Pytanie jak w tytule wpisu – proszę praktyków o wypowiedzenie się w kwestii wyboru warstwy widoku dla Springa. Coś co jest dla mnie nowe to Velocity/FreeMaker, ale wolę się zapytać mądrzejszych od siebie.

Advertisements

13 thoughts on “Pytanie na szybko – co do Springa?

 1. chlebik Post author

  Jak widze JSF to mi sie na cos zbiera 🙂 To raz. A dwa – cos nowego chcialbym poznac – ja w koncu pisze tego bloga i aplikacje dla wiedzy i poznania – jeszcze zawodowo w Javie nie kodzie 🙂

 2. Koziołek

  Spring i GWT2 hehehe…. Swoją drogą. Czy Springa spinałeś już może z Velocity? Ja ostatnio robiłem to na wersji 2.0 i chyba teraz to wygląda inaczej. Czekam na tutorial.

 3. Tomek Dziurko

  Jeśli lubisz Javę i znasz choć trochę html’a to, jak to ja zwykle, polecam Wicketa 🙂 Bardzo łatwo spina się go ze Springiem. Piszesz tylko @SpringBean IService service; i masz dostęp do beanów Springowych z poziomu komponentów Wicketa. Wczoraj na 4Developers spotkałem kilku programistów pracujących z Wicketem i okazuje się, że w Polsce zaczynają go używać spore firmy programistyczne.

  Jeśli lubisz coś a’ja Swing w przeglądarce to pobaw się GWT, choć do mnie osobiście to on nie przemawia. Jeden z niewielu produktów od Google, który mi “nie podchodzi”. Z takich mniej popularnych nowości to warto popatrzeć na Vaadin (http://vaadin.com/home), dema i komentarze w sieci są bardzo obiecujące. Sam chyba to wrzucę do mgr, bo po napisaniu ton xml’a w Struts2 mam trochę dość i przydałoby się coś odświeżającego 🙂

 4. Koziołek

  Vaadin jest genialny. Plan na kwiecień to przepisanie naszej firmowej aplikacji na tą zabawkę. Znacznie lepsze od gołego GWT. Zresztą 20 kwietnia na WJUGu będę się prezentował o Vaavin.

 5. chlebik Post author

  Problem polega na tym, ze chcialbym przede wszystkim poznac Springa – wraz z jego MVC, Web Flowem i samym Springiem jako Springiem 🙂 No i chodzi mi tylko o to, aby podpiac do niego jakas bardziej zaawansowana warstwe widoku coby nie klepac w czystym JSP. I tyle. Przy zalozeniu, ze rzecz bedzie obslugiwal Maven (nowosc dla mnie), wrzuce to na JBoss AS (takie mam plany) i sam Spring to daje 3 nowe rzeczy do nauczenia. Jak nie trzeba wolalbym nie dorzucac jeszcze do tego 2 frameworkow i tego integrowac bo bede to 2 lata pisal.

  No i dochodzi rzecz jeszcze inna – przegladam sobie oferty pracy dla Javowcow (moze mnie kiedys w koncu ktos przyjmie) i zasadniczo znajomosc Springa jest rzecza totalnie konieczna i absolutna w 90% tychze ogloszen. Dlatego chce doglebnie i calosciowo uzyc rozwiazan z nim zwiazanych, na inne frameworki przyjdzie czas pozniej.

 6. Rafał Wasielewski

  1. W JSP się nie klepie kodu 🙂
  2. JBoss AS po to by umieszczać aplikację napisaną w springu?
  btw. Obecnie rowniez ucze sie springa, zatem czekam na wpisy! 🙂

  Spring swietnie komponuje sie z JSF (np richfaces). Widok dobiera sie raczej do aplikacji,
  a nie do frameworka (takie jest moje skromne zdanie).

 7. chlebik Post author

  Jak juz mowilem nie raz – moje aplikacje, ktore radosnie pisze i opisuje potem na blogu czesto maja niewiele wspolnego z praktyka “produkcyjna”. Bardziej chodzi o poznanie szeregu kolejnych frameworkow/serwerow/bibliotek niz konkretne powazne zastosowanie ich w rzeczywistosci. Za duzo tego wszystkiego wymagaja w ogloszeniach o prace 🙂

 8. Tomek Dziurko

  Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w pracy Springa najczęściej używa się głównie jako kontenera IoC, do zarządzania transakcjami i dostępem do bazy danych (template’y dla JDBC czy Hibernate’a), MVC już dużo rzadziej.

 9. chlebik Post author

  Biore sie za czytanie. Jak nic niespodziewanego mi nie wyskoczy to postaram sie na WJUGu pojawic.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s