Ostateczne dodanie wpisu w ProgramBash

Umilkło ostatnio na blogu, dopadła mnie mądrze pisząc “prokrastynacja”, a po polsku – nie chciało mi się jak cholera.

Jednakże poczucie obowiązku robi swoje – dziś ostatni odcinek w cyklu “dodajemy wpisy w ProgramBash“. Zasadniczo nie za wiele tutaj nowości – widok, walidacja, zapis do bazy. Pozwoliłem sobie nie przeklejać listingów niezbyt różniących się od tych z poprzedniego wpisu dotyczącego ProgramBash. Jedyne co wypada pokazać, to użycie kolejnego komponentu Richafaces, jakim jest komponent DataScroller. Jest to nie mniej i nie więcej, a paginator dla danych, które zamierzamy wyświetlić. Oto kod:

 <h:form id="topForm">

    <rich:datascroller align="left" for="topList" maxPages="20"
       reRender="sc2, topList" id="sc1" oncomplete="SyntaxHighlighter.highlight()" />
   
    <rich:dataTable width="755" id="topList" rows="2" columnClasses="col"
      value="#{entryBean.topList}" var="entry"> 
      
      <f:facet name="header">
        <rich:columnGroup>
          <h:column>    
          </h:column>
        </rich:columnGroup>
      </f:facet>

      <h:column>
        Punktów: <h:outputText value="#{entry.points}" /><br />
        Dodał: <h:outputText value="#{entry.author.nick}" /><br />
        W kategorii <strong><h:outputText value="#{entry.category}" /></strong> w dniu: <strong><h:outputText value="#{entry.adddate}" /></strong><br /><br />

        <pre class="brush: <h:outputText value='#{entry.category.shortname}' />">
          <h:outputFormat value="#{entry.entry}" />
        </pre>


      </h:column>


    </rich:dataTable>
    <rich:datascroller align="left" for="topList" maxPages="20"
     id="sc2" reRender="sc1, topList" oncomplete="SyntaxHighlighter.highlight()">
    </rich:datascroller>

   
  </h:form>

Umieszczony w odpowiednim widoku komponent ten zaczytuje ze stosownego beana ( entryBean ) wszystkie wpisy posortowane po ilości posiadanych punktów. Jest to o tyle hardkorowe, że w przypadku np. 100k wpisów mielibyśmy spore narzuty na wydajności bazy i całej aplikacji. Jednakże w środowisku produkcyjnym do takich rzeczy standardowo uzywałoby się jakiegoś cache. Na potrzeby edukacyjne nie ma problemu – możemy zostawić to tak jak jest.

Domyślnie zaś ilość wyświetlanych rekordów na stronę to 2 – nie jest to zbyt duża ilość, ale chodziło mi o pokazanie możliwości paginacji bez musu tworzenia testowych 30 wpisów. Na razie pozostanie to wszystko bez zmian. Należy także zwrócić uwagę na podpięcie formatowania kodu – służą do tego znaczniki pre wraz z odpowiednią klasą. Konkretna klasa jest reprezentowana przez nową składową encji EntryCategory – shortname. Uwaga! Należy zwrócić szczególną uwagę na atrybut oncomplete i wywołanie metody SyntaxHighlighter.highlight()! Bez tego po wgraniu nowej strony z kodem nie zostanie on sformatowany!!! Straciłem na to godzinę szukania i kombinowania.

Problem polega na tym, iż na moim lokalnym kompie rozwiązanie powyższe śmiga pięknie. Co więcej – niezależnie od tego, czy do dataScrollera wrzucę bezpośrednio atrybut page, czy też nie. Niezależnie również od tego czy trzymam tę wartość w beanie o zasięgu sesji, czy pojedynczego requestu. Wszystko jest OK. Zaś na VPSie – ZONK! Naciskając przyciski zmieniające stronę, podgląd odpowiedzi serwera wskazuje na to, iż aplikacja otrzymała AJAXem jak najbardziej kolejną stronę wyników. Niestety, nie jest to odzwierciedlane w oknie programu. Grzebię w tym już chyba od tygodnia i nic nie jestem w stanie na to poradzić mimo rozlicznych kombinacji. Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł – będę wdzięczny.

Efekt końcowy wygląda mniej więcej tak:

Do tego niestety pomimo najszczerszych chęci przegrałem z SyntaxHighlighterem jeśli chodzi o formatowanie kodu, w którym znajduje się ENTER na końcu pierwszej linii. Dorzuca on sobie kilkanaście spacji na początku linii, co wygląda dziwnie (obrazek powyżej), ale co więcej – nie daje się usunąć choćby JSem!!! Prototype dostarczany razem z Richfaces wyrzuca mi błędami (np. jego funkcja remove oficjalnie nie istnieje), zaś próba podpięcia jQuery pod aplikację kończy się prawie śmiercią kliniczną Richfaces. Trudno, cóż począć.

To tyle na dziś – niewiele w sumie zostało rzeczy, które chciałbym do aplikacyjki dodać – na pewno ocenianie wpisów (AJAX), a także możliwość otrzymania danych poprzez webservice (to tak celem przećwiczenia takowych w Javie). Zatem do następnego razu.

PS. Nie lubię JSF.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s