Formatowanie kodu w aplikacjach webowych w najprostszy mozliwy sposób

Przymierzając się wprowadzenia funkcjonalności dodawania wpisów w ProgramBash natknąłem się na problem wprowadzenia formatowania kodu. No i mały problem.

Domyślnie do aplikacji będzie można wklejać dowolny niemalże język programowania. Oczywiście pojawia się problem formatowania kodu źródłowego – zgodzimy się, iż czyste wskaźniki <pre> to nie jest dobre rozwiązanie. Oczywiście istnieje masa skryptów, które zajmują się tego typu konwersją, jednakże najcześciej są one napisane w PHP, zaś przepisywanie tego typu skryptów to benedyktyńska praca i niezbyt do tego rozwojowa. Java pod tym względem (dostępności takich skryptów) jest o wiele bardziej uboga. Jednakże okazuje się, iż istnieje inny sposób – można do tego typu zadań zaprząc JavaScript!. Jest to najzwyklejszy skrypt w tymże języku, dodane pliki stylowania kodu i viola – po wrzuceniu do skryptu łańcucha z kodem powinniśmy mieć pięknie sformatowany kod.

Narzędzie to nazywa się niezbyt oryginalnie SyntaxHighlighter, zaś jego strona domowa to wiki, gdzie znajdziemy wszystkie możliwe informacje. Na razie wygląda to bardzo obiecująco – jak tylko wezmę się za kolorowanie składni to na pewno skorzystam z tego skryptu.

Advertisements

5 thoughts on “Formatowanie kodu w aplikacjach webowych w najprostszy mozliwy sposób

  1. Tomek N.

    Używam tej biblioteki na swoim blogu, zresztą jak mnóstwo innych osób w Polsce i na świecie. Nie miałem z nią nigdy problemu, bardzo ładnie formatuje Javę, XML czy SQL. Dodatkowy atut to możliwość linkowania do źródeł biblioteki umieszczonej na serwerze twórcy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s