HowToJava, ostateczny szlif

Po dłuższym okresie walki z językiem Groovy i Grailsami uznałem, że przyszedł czas by zakończyć prace nad aplikacją HowToJava. Ostateczny kształt nie poraża może możliwościami, ale podczas prac dowiedziałem się tylu nowych rzeczy, że to co powstało w pełni mi wystarcza (pewnie nie raz sypnie wyjątkiem na serwerze :).

Rzecz głównie w zupełnie odmiennej filozofii pracy z kodem (w odróżnieniu choby od używanego na co dzień PHP). Domyślam się, że to sprawka samego języka, ale też i frameworka, który upraszcza wszystko niemożebnie, co momentami jednakże prowadzi do wkurzających wręcz sytuacji, z którymi musiałem sobie poradzić. Z perspektywy czasu nie uważam poznania tej dziedziny programowania w Javie za stracony! Jak radził na początku Jacek Laskowski poznanie Grailsów daje możliwość zapoznania się z świetnie działającym konglomeratem kilkunastu uznanych powszechnie technologii/frameworków/abstrakcji, a ostatecznie przy bliższym poznaniu składowych – docenienie Grailsów w pełni.

Zakładam, że jednakże minie jeszcze trochę czasu, zanim będę mógł kompetentnie się w tej dziedzinie wypowiadać. Na razie kontynuuję przygotowania do certyfikacji SCJP. W końcu czerwca udaję się na tygodniowy urlop, zakładam zatem, że do tego czasu z całą pewnością do egzaminu nie będę podchodził. Ale lipiec to jak najbardziej realny termin. Z braku wykształcenia kierunkowego muszę nadrabiać zdawaniem certyfikatów, cóż począć 🙂

Zastanawiam się także nad rozpoczęciem prac nad nowym projektem (no bo ile można katować czystą Javę 🙂 – teraz tylko pytanie o technologię. Czy wyjść z poziomu niewiele niższego niż Grails? Może zatem czysty Hibernate i Spring? A może trochę nowoczesności – GWT lub Seam (ten ostatni ma fajną dokumentację)? Ciągną też rozwiązania niskopoziomiowe – JSP, JSF, Struts. Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Powiedzmy sobie szczerze – nikt raczej nie zatrudnia młodzika na juniora by od razu po przyjściu kodował olbrzymie systemy w Springu. Zaś do konserwacji przedpotopowego kodu pisanego w JSP już jak najbardziej tak. Ankieta u Jacka również jest ciekawa i daje wiele do myślenia. No nic, dam sobie kilka dni do przemyśleń.

PS. HowToJava można też obejrzeć pod łatwiejszym adresem http://chlebik.pl

Advertisements

One thought on “HowToJava, ostateczny szlif

  1. Krzysiek

    Decyzje co do wyboru technologii można podejmować w sposób różny, np. wejść na pracuj.pl 😉 przeważnie wychodzi Spring i Hibernate, do tego jakiś widok i może jakiś bpm.

    Jeśli nie CV-driven to przeważnie polecam do poznania Seam, ponieważ on w dużym stopniu jest zgodny z kierunkiem rozwoju JEE (Web beans, JSF2), a dokumentacja jest świetna i narzędzia znośne.

    Teraz jednak nowe standardy są na tyle blisko, że poczekałbym na nie (EclipseLink implementuje JPA2, JSF 2.0 też już ma swoją implementację), oczywiście w międzyczasie pomyślałbym o GWT bo on po prostu ma przyszłość i Spring bo taka jest teraźniejszość.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s