SCJP – podejście czwarte

Kontynując przygotowania do SCJP przyszedł czas na krótki rozdział 4 traktujący o operatorach. Trochę zdziwiło mnie to, iż autorzy podręcznika napisali wyraźnie, że to właśnie z tej części egzaminu wielu zdających dostaje dość niskie noty.

Same operatory raczej do trudnych nie należą – jednakże problem z nimi jest taki, że każdy ze zdających uznaje temat za banalny, w związku z czym nie zachowuje odpowiedniej ostrożności. A możliwości by namotać w tym temacie autorzy egzaminu mają bez liku. Mając to na uwadze bardzo ostrożnie odpowiadałem na wszystkie pytania w teście końcowym, a i tak nie uniknąłem błędów wynikających znów z braku ostrożności. Oto lista:

  • przedstawione kody mogą być podchwytliwe – w tym sensie, że taki niczym nie wyróżniający się fragment kodu tak naprawdę jest poprawny. Z jednym wyjątkiem – dosłownie i w przenośni. Konkretnie rzecz dotyczyła tablicy argumentów dla metody main. Pięknie ładnie, ale pamiętać trzeba, że takowa tablica jak wszystkie inne w Javie jest indeksowana od 0.
  • sprawdzanie wyniku operacji – jeśli warunek logiczny ma postac X && Y lub X || Y wówczas należy pamiętać o tym, iż jeśli w pierwszym przypadku X będzie false, wówczas opuszczamy instrukcję warunkową. W drugim przypadku jeśli X będzie true to drugi warunek też nie będzie już sprawdzany. Tutaj to banalnie wygląda, na pytaniach testowych już nie 🙂
  • ENUM – typy wyliczeniowe można porównywać zarówno za pomocą operatora == jak i equlas – za każdym razem dadzą to samo.

Tyle z wartych wypisania rzeczy. Przede mną kolejny ciekawy rozdział, relacja wkrótce.

Advertisements

2 thoughts on “SCJP – podejście czwarte

  1. Jacek Laskowski

    Pamiętam, że dużo problemów sprawił mi operator % (modulo). W zależności od znaku parametrów wynik ma również (nie)oczekiwany znak. Nadal pewnie nie potrafiłbym odpowiedzieć na wszystkie kombinacje jego parametrów.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s