SCJP, podejście pierwsze

Ano tak jak w tytule – po namyśle stwierdziłem, że będzie całkiem nieźle posiadać ten certyfikat. W związku z tym, iż ostatnimi dniami żona kończyła pisać magistra, zatem dostępu do netu nie miałem, postanowiłem przerobić pierwszy rozdział podręcznika SCJP.

Traktuje on o podstawach podstaw – nazewnictwo, deklaracje, typy wyliczeniowe. Mimo to popełniłem w teście końcowym kilka błędów, choć nie wynikały one z braku wiedzy dotyczących klas abstrakcyjnych 🙂 Taki też zresztą będą miały charakter wszystkie wpisy, które na blogu pragnę poświęcić SCJP. Przepisywanie podręczników, albo też tego, co można znaleźć gdzie indziej (adresy podałem w poprzednim wpisie o SCJP) mija się z celem. Wymienię tylko rzeczy, ktore mnie zaintrygowały, albo z krótymi miałem problem podczas częściowego egzaminu na zakończenie każdego rozdziału.

W tym przypadku są to 3 rzeczy:

 • pusta pętla for – o tym, że pętla ta może być pusta nie trzeba nikogo informować, ale że może być pusta w taki oto sposób, no cóż, to coś nowego:
  for(int __x = 0; __x < 3; __x++);
 • zmienna ilość parametrów metody – w PHP można wpisać dowolną ilość przekazywanych do metody parametrów. Byleby wartości były podane przy wywołaniu metody, albo też miały nadane wartości domyślne w deklaracji metody. W Javie wygląda to inaczej, ale od wersji 5 istnieje fajne usprawnienie. Oto one:

  static void doStuff(int... doArgs) { }

  Pozwala to na przekazanie do metody nieograniczonej liczby argumentów (lub zero) o konkretnym typie. Jedyne obostrzenie to fakt, iż jeśli w deklaracji metody wystepują inne parametry, wówczas taka konstrukcja musi znaleźć się na końcu listy parametrów.

 • “rozstrzelona” deklaracja tablicy – poniższa konstrukcja jest jak najbardziej poprawna. Konkretnie chodzi o utworzenie tablicy dwuwymiarowej.
  Boolean [] tablica [];
Advertisements

5 thoughts on “SCJP, podejście pierwsze

 1. Mateusz

  Super, że ruszyłeś z tematem, trzymam kciuki.

  Co do var-args to proponuje zrobić sobie mały teścik. Napisz kilka metod, które przyjmują: tablicę prymitywów, tablicę typów opakowujących prymitywy, var-args prymitywów, var-args opakowujących, i kilka dowolnych kombinacji ww., dodatkowo z pojedynczymi parametrami. Ciekawe ćwiczenie, a pozwoli sobie uświadomić parę rzeczy 🙂

 2. chlebik Post author

  Rzecz na razie dotyczyla tylko ich deklarowania. Kiedy bede po drugim rozdziale (konstruktory, metody) wtedy z cala pewnoscia bede sie bawil powazniej – zajrze tez na JavaRanch i insze tego typu portale.

 3. Justyna

  Nie rozumiem o co chodzi z tą pustą pętlą? Co w tym nowatorskiego? Co to znaczy że jest pusta?
  Jej działanie też nieco różni się od for ( ; ; );

 4. chlebik Post author

  Justyna – podchwytliwosc pytania polega na tym, ze nie musi miec nawiasow klamrowych. Nie chodzi o uzytecznosc, ale o podchwytliwosc pytania 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s