Gdyby takie książki pisali dla PHP

Podczas moich studiów politologicznych próbowano mnie nauczyć wielu rzeczy. Mniej lub bardziej przydatnych, czasami przeraźliwie nudnych, a czasem szalenie ciekawych. Była też jeszcze jedna kategoria – przedmiotów połączonych z wykładowcą.

Do takowych należał przedmiot System polityczny RP i miał za zadanie wkuć nam do głowy kolejne artykuły z konstytucji, podstawowych ustaw i inszych tego typu pozycji. Niektórzy lubili, a inni nie. Jednakże na zajęcia z tegoż przedmiotu chodzili często ludzie spoza wydziału, notoryczni imprezowicze i lenie, a także (o dziwo 🙂 ja sam. Dlaczego? Bo zajęcia prowadził dr Ryszard Chruściak (pozdrawiam). Człowiek ten brał udział w pracach nad naszą obecną konstytucją, a opowieści z ówczesnych posiedzeń szanownych gremiów wywoływały nie raz salwy śmiechu. Naprawdę cudna rzecz.

Skąd ten przydługi wstęp? Ano dlatego, iż podobne wrażenie odniosłem podczas lektury niedawno wydanej przez Helion książki – Java. Efektywne programowanie. Jej autorem jest Joshua Bloch, którego najlepiej chyba przedstawi wpis na Wiki. Jest on zatem człowiekiem, który zna się na rzeczy, a swoje doświadczenie po raz kolejny przedstawił szerokiemu gremium publikując drugie wydanie swej znakomitej książki.

Podczas lektury swoiste deja vu, którego podstawy przedstawiłem we wstępie. Z każdego rozdziału, z każdego napisanego zdania płynie szerokim strumieniem wiedza autora, której nie zdobywał na jałowych dyskusjach. W kontekście, iż być może niedługo wezmę się za SCJP, nagle zobaczyłem jak wiele błędów można popełnić nadpisując choćby standardowe metody każdego obiektu w Javie! I to nie tylko błędów, często również nieścisłości (hierarchia klas, ograniczanie dostępu), albo też wskazówek wydajnościowych (typy proste, a klasy opakowujące).

I po tych ochach i achach zadam jedno krótkie pytanie – dlaczego coś takiego nie powstało póki co dla programistów PHP? Choć może to i dobrze – wtedy z pewnością nie kupowaliby książki Blocha kiedy w końcu z tego PHP uciekną 🙂 Lekturę jednakże z czystym sumieniem polecam każdemu. Nie jest to na pewno ‘jednowieczorny’ temat – przeczytać można i całą a jednym podejściem. Potem jednakże jak z innymi mądrymi książkami – należy do niej wracać, wszak udoskonalanie warsztatu programistycznego jest procesem nigdy nie mającym końca.

Advertisements

One thought on “Gdyby takie książki pisali dla PHP

  1. Jacek Laskowski

    Nie czytałem jej jeszcze, ale jeszcze przed Twoją rekomendacją nie miałem wątpliwości, aby to zrobić. Ot tak, dla spokoju duszy, że w końcu Bloch to taki zachwalany autor i książka dostaje same wysokie noty, więc po prostu należy. Do niedawna sądziłem, że książkę po prostu po przeczytaniu odkłada się na półkę i już do niej nie wraca. Beletrystyka być może, bo kiedy dobra, pamięta się cały wątek i nie ma powodów wracać do szczegółów, opisów, itp., ale książki techniczne potrafią być jak encyklopedie. Tak właśnie jest z DGG2 o Grails. I widzę, że to samo czeka książkę Blocha. Zabraknie mi półki 😦

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s