HowToJava w sieci!

Tak to prawda. Myślałem na początku swojej przygody z Grails, że trochę trudno będzie pokazać cokolwiek szerszej publiczności – hosting Javy do tanich specjalnie nie należy, a ja szczerze powiem, iż wydawanie kilkuset (kilku tysięcy) złotych rocznie w celu quasi-hobbystycznym po prostu jest nieracjonalne. Na szczęście znowu Jacek Laskowski został moim bohaterem dnia.

Otóż istnieje coś tak miłego, jak serwis http://mor.ph, który umożliwia umieszczenie projektu Grailsowego (i nie tylko) na swoich serwerach, a także pozwala na sprawne zarządzanie nim. Cudownie! Od dziś zatem – postępy w pracach możecie śledzić na bieżąco pod adresem: http://howtojava.morphexchange.com. Proszę o wybaczenie jeśli coś nie działa lub się sypie – o to przecież chodzi, wszak wersja nawet nie alpha.

Dla tych, którzy chcieliby również skorzystać z serwisu podaję garść użytecznych informacji. Szybki tutorial jak wrzucić wszystko na serwer (wraz z deploymentem lokalnie) można wyczytać u Jacka. Raczej nie powinno być większych problemów (jakby były to piszcie – odpowiem). Ostrzegę tylko przed kilkoma pułapkami:

 • Należy uważać na plik z konfigiem do bazy. U mnie (MySQL) wygląda on tak i radzę go skopiować bezpośrednio i zmodyfikować. Literówki w deploymencie kosztowały mnie chyba godzinę wysyłania kolejnych wersji.
  production {
  dataSource {
  dbCreate = "update"
  url="jdbc:mysql://<NAZWA_HOSTA>/<NAZWA_BAZY>"
  username="<NAZWA_USERA>"
  password="<HASŁO_DO_BAZY>"
  }
  }

  Oczywiście loginy i hasło wraz z hostami dotyczą danych dla serwisu mor.ph. Wyczytać je można po zalogowaniu w odpowiedniej zakładce. Należy zwrócić uwagę a to, iż dbCreate to update, a także, że ja przeniosłem swój SQL ręcznie poprzez wklejenie kodu do PMA.
 • serwis działa wolno – obecnie (okolice 2-3 w nocy) wysyłanie kodu na serwer jak i deployment trochę trwa (a łącze mam 4MBit).
 • samo wysłanie na serwer nic nie gwarantuje – należy odczekać chwilkę, aż aplikacja nam “chwyci”.

To tyle na szybko. Zapraszam do krótkiej wizyty (zakładka Linki oraz Strona). Na razie to bardzo mało i niewiele, no ale i Google nie od razu napisali.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s