Konfiguracja Grails

Zgodnie z obietnicą z poprzedniego wpisu postanowiłem zawrzeć bliższą znajomość z plikami konfiguracyjnymi Grails. Zdziwiłem się trochę…

Ja rozumiem, że ‘konwencja ponad konfiguracją’, ale zasadniczo okazało się, że we frameworku nie za bardzo jest co konfigurować. Dokumentacja Grails nie jest zbyt rozbudowana w tej dziedzinie, ale mimo to daje się znaleźć w niej kilka ciekawych rzeczy.

Wpierw należy zaznaczyć, że podstawowym plikiem konfiguracyjnym jest Config.groovy, który radośnie czeka na edycję w katalogu conf. Dość istotne jest to, że możemy go swobodnie wyedytować, aby zapisać w nim dane (konkretnie zmienne), które chcielibyśmy uznać za część konfiguracji. Wystarczy zatem do pliku konfiguracyjnego dodać taką oto linijkę:

moj.email = "moj@adres.email.pl"

By następnie w kodzie aplikacji wyciągnąć te dane w równie łatwy sposób:

println(grailsApplication.config.moj.email)

Powyższa metoda jest dostępna tylko w kontrolerach i plikach znaczników. Zaś bardziej uniwersalną metodą jest odwołanie się do ConfigurationHandlera

import org.codehaus.groovy.grails.commons.*
def config = ConfigurationHolder.config
assert "world" == config.moj.email

Jak widać rzecz jest prosta jak konstrukcja gwoździa. Idąc dalej – plik konfiguracyjny zawiera kilka ciekawych ustawień, ale nie ma ich znowu tak wiele. Po szczegóły odsyłam zainteresowanych do dokumentacji – jej przepisywanie mija się z celem. Poniżej subiektywna lista elementów, które lepiej poznać od razu, gdyż od razu mogą się przydać:

 • grails.views.gsp.encoding – raczej zrozumiałe, a jakże przydatne. Domyślną wartością jest oczywiście UTF-8.
 • grails.serverURL – zawiera podstawowy adres serwera naszej aplikacji. Jest domyślnie używany jako podstawa do tworzenia linków poprzez wywoływanie metody createLink i podobnych.
 • środowiska wykonawcze – podobnie jak w Ruby on Rails aplikacja może być konfigurowana i uruchamiana w 3 różnych domyślnych środowiskach. Developerskim, testowym i produkcyjnym. Dla każdego z nich możemy zafundować sobie oddzielną konfigurację. Jest to możliwe w podstawowym pliku konfiguracyjnym (przypominam config.groovy), a także w konfiguracji dostępu do źródeł (głupie tłumaczenie, chodzi oczywiście o DataSource.groovy). Konkretnie konfigurowaniem połączenia z bazą danych zajmę się już niedługo (wraz z pierwszym jej użyciem), ale oto szybki przykład jak wygląda podział na środowiska w konfiguracji (przykład z dokumentacji):

  dataSource {
  // common settings here
  }
  environments {
  production {
  dataSource {
  url = "jdbc:mysql://liveip.com/liveDb"
  }
  }
  }

  Kolejne środowiska (test i development) konfigurujemy podobnie. Dla ciekawych – Netbeans pozwala na zmianę środowiska uruchomieniowego poprzez prawy przycisk myszy na nazwie projektu->Properties->Active Grails Environment. Dzięki temu można bezboleśnie przenosić się między środowiskami co ułatwia pracę.

To tyle na szybko i zasadniczo dość wyczerpująco. Jak już wspomniałem ciekawych odsyłam do instrukcji, gdzie można poczytać o logowaniu, wersjonowaniu, czy eksternalizacji konfiguracji.

Advertisements

One thought on “Konfiguracja Grails

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s