Swinguj z nami czyli piszemy aplikację cz.2

Po kilku miesiącach od pierwszego wydania przyszła kolej na krok dalej – oto druga wersja klienta do gry w Arkadię, opartego na Swingu i mojej niedostatecznej znajomości Javy 🙂

Przyznaję, że wydanie to mogłoby pojawić się wcześniej. Jednakże wpierw mały romans z JEE, a potem wypadki losowe odwlekły ten fakt w czasie. Przez kilkanaście ostatnich dni przysiadłem fałdów i oto jest – druga wersja ChlebikClient. Wiele jeszcze jej brakuje do optymalnego funkcjonowania jako wymarzony klient, jednakże widać już pewne zarysy jak mogłaby wyglądać taka aplikacja, kiedy bierze się za nią newbies. Jednakże postanowiłem, że wydanie drugie będzie również i ostatnim – gdyż kolejne wydania byłyby po prostu dokładaniem bardzo podobnych do obecnych cegiełek. Czyli kolejny JInternalFrame, kolejny plik XMLa i tak dalej – ani to wiele już nie rozwija, a i sensowności dalszej w tym nie ma zbyt wiele.

Popracowałem z NetBeansem używając jego pomocy do tworzenia GUI, mam mniej więcej pojęcie o wątkach aplikacji pisanej w Swingu (choć i tak niewiele jak znam życie), operowanie podstawowe na plikach XML, poszczególne komponenty też obejrzałem sobie z kilku stron. Na dzień dzisiejszy dalsze prace zostają wstrzymane i odłożone na czasy obfitujące w wolny czas (może kiedyś nadejdą). Póki co zapraszam na podstronę projektu, gdzie można przeczytać listę zmian oraz ściągnąć najnowszą wersję.

Co zaś do przyszłości – zmierzam w kierunku JEE. Dla nauki rozpoczynam pisanie aplikacji internetowej. Wstępnie technologie użyte to JSP, Hibernate/JDBC, wszystko zapakowane w Tomcata. Być może tym razem spróbuję użyć do pracy Eclipse’a wraz z jego rozszerzeniem WTP.

Advertisements

3 thoughts on “Swinguj z nami czyli piszemy aplikację cz.2

 1. Jacek Laskowski

  Zapomnij o tych wszystkich JSP, Hibernate/JDBC i Tomcacie. Zajmie Ci trochę czasu zestawienie środowiska, a efekty mogą być marne (czytaj: dużo będzie kosztowało Cię przejście przez wszystkie początkowe trudności). Najlepiej zacznij od Grails, w których szybko poznasz czego mógłbyś oczekiwać od poprawnie skonstruowanego szkieletu webowego, a później zaczniesz rozpoznanie dlaczego to wszystko tak działa. W ten sposób dobrniesz do Hibernate + Spring Framework, a w międzyczasie pewnie ochłoniesz z JSP. Jak przejdziesz przez to, pozostaną detale, których poznanie nie zabierze Ci wiele czasu.

  Jacek

 2. chlebik Post author

  Akurat zwazywszy na ostatnie wpisy na Twoim blogu to z wielka checia :), ale pytanie tylko ile tez zajmie mi to czasu -> w sensie ogarniecie Grails, a potem tandemu Springa z Hibernate? Pytam w kontekscie szukania za jakis czas oczywiscie (no doobre kilka miesiecy jeszcze) pracy w dziedzinie Javy. Czy mix Grails/Spring/Hiberante od razu gwarantuje wejscie w szeroko pojety swiat zawodowego JEE? Czy moze jednak lepiej wlasnie pobawic sie tymi wszystkimi potworkami po drodze (JSP, inne frameworki)?

 3. Jacek Laskowski

  Sugeruję nie szukać na to odpowiedzi – po prostu Grails to kombinacja uznanych elementów architektur przemysłowych z Spring, Hibernate, Groovy (to może mniej uznane, ale uznawane) i kilka innych mniej popularnych. Jeśli do tego dobierzesz Java EE to masz wszystko. Najlepiej nie zastanawiaj się nad tym, tylko po prostu popróbuj stworzyć kilka aplikacji i tyle. Reszta przyjdzie z czasem. Na pewno nie będzie to czas stracony!

  Jacek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s