Co tam u konkurencji słychać

Jak widać w blogrollu widnieje sporo linków do innych serwisów. Sporo z nich to twórczość programistów PHP, ale niemałą już grupę stanowią osoby zajmujące się Javą na co dzień. Wiele wiadomości, które otrzymuję poprzez RSS dotyczy ciekawych zagadnień, ale póki co dla mnie jeszcze za bardzo “pro”. Jednakże często trafiają się ciekawe wpisy/cykle, które zajmują zaciszne miejsce w zbiorze wiadomości Opera-RSS. Przy okazji postanowiłem podzielić się nimi z szeroką publicznością – zarówno ze względu na tematykę, jak i przydatność blogów ich autorów w ogólności.

Języki skryptowe to języki skryptowe. Java to java – język uruchamiany w maszynie wirtualnej. A co by zrobić, gdyby ktoś połączył te dwa podejścia i skonstruował ich hybrydę? Ano byłoby ciekawie i tutaj pojawia się język Groovy oraz stworzony dla niego framework Grails (zbieżność z Rubym i ROR zamierzona). Środowisko to można poznać dzięki tej książce, a sprawozdanie z jej lektury można znaleźć w notatniku projektanta JEE, Jacka Laskowskiego.

Swego czasu bawiłem się dość intensywnie systemem linux Slackware. Ale było, minęło, a dziś brakuje czasu by zainstalować jakikolwiek system z tej rodziny i zapoznać się z nim bliżej (choć może mniej o system, a bardziej o usługi chodzi). Łukasz Milewski ostatnio popełnił kilka wpisów, które przydadzą się na pewno każdemu programiście, ot choćby po to, aby nie zgubił się podczas odświeżania SVNa.

Swego czasu mile zaskoczył mnie JDN i zaserwowali linki do bardzo ciekawego miejsca. Artykuły napisane solidnie i bardzo treściwe – kto ciekawy nowego w Javie niech zajrzy, a z pewnością nie pożałuje. Artykuły o języku Scala, Swing Application Framework czy UMLu. Warto.

Wzorce projektowe to taki dziwny twór. Wszyscy o nich mówią, wszyscy uważają, że to wielkie narzędzia i… niewielu używa. A najczęściej nie używa bo nie zna i nie umie. Dla takiego właśnie ‘targetu’ powstają regularnie kolejne wpisy na blogu Michała Bartyzela o używaniu konkretnych wzorców projektowych. W tym samym miejscu sieci można natknąć się na ciekawą pozycję książkową.

Na sam koniec zostawiłem sobie tematykę SCJP. Palce mnie świerzbią by wziąść się za przygotowania do tego egzaminu na poważnie, ale póki przygotowanie do niego przy małym doświadczeniu w pisaniu kodu Javy byłyby chyba trochę zbyt męczące. Dlatego najpierw trochę popiszę, a dopiero potem wezmę się za przygotowania. Jednakże w międzyczasie zajmuję się czytaniem tekstów osób, które ten egzamin mają już za sobą, albo też przymierzają się do jego zdania. Fajne materiały można znaleźć u Racjonalnego, a także u Mariusza Lipińskiego (masa wpisów, polecany w wielu miejscach w sieci).

To tyle. Kiedy zachomikuję kolejne ciekawe miejsca lub artykuły z pewnością powstanie kolejny wpis. Póki co zapraszam do lektury.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s