Java API tak na sam początek

Standardowo książki poświęcone PHP szczegółowo opisują większość możliwości tego języka. Czyli wpierw mamy słowa kluczowe, przepływ sterowania, potem coś o tablicach, stringach, plikach, itd. W Javie niestety – rzecz ma się zupełnie inaczej.

A by się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na spis treści książek poświęconych temu językowi. Taka Thinking in Java to ponad tysiąc stron czystego tekstu (wraz z kodem), a nie omawia nawet połowy tych funkcjonalności języka, które w każdej książce o PHP są szczegółowo omówione. Podobnie z Java Core, choć tutaj jest trochę lepiej. Dlaczego o tym piszę? Bynajmniej nie zamierzam płakać, że nie jestem prowadzony za rączkę, co to, to nie! Pragnę tylko zaznaczyć, iż czasy kiedy po przeczytaniu książki można było spokojnie klepać jakieś proste aplikacje się skończyły. API Javy to ponad 3 tyś. klas!!! To znaczy, że w tych klasach mamy jeszcze najczęściej parę metod, które wyczyniają cuda, których nie powstydziłby się Pan McGyver z Chuckiem Norrisem razem wziętymi. Zapamiętać to jest niemożliwością, omawianie tego w książce również.

Dlatego też trzeba przysiąść fałdów i zajrzeć samemu do specyfikacji języka. Można ją odnaleźć tutaj, ale te sterty HTMLa niekoniecznie wyglądają zachęcająco. Postanowiłem zatem poszukać czegoś w bardziej przystępnej formie, co zaowocowało wizytą na stronie KickJava.com Od zwykłego opisania API na stronach Suna odróżniają tę stronę dwie rzeczy – bardziej przyjazny design (tak, wiem, że strony Suna czyta się lepiej pod linksem czy innym konsolowym ustrojostwem), a także przykłady kodu. Jest to bardzo istotna rzecz dla newbiesów w Javie, gdyż często wrzucenie samej deklaracji metody z listą parametrów nie załatwia sprawy. Tutaj zaś każda klasa jest opatrzona bardzo konkretnym kawałkiem kodu. Dla przykładu kod dla javax.servlet.http opisuje zarówno tworzenie obiektu jak i procesowanie żądania – kliknij tutaj.

Jak zatem widać jest to obowiązkowa strona dla wszystkich. Pozostając zaś w tematyce ciekawych serwisów poświęconych Javie należy wskazać na JavaBlackBelt.com. Serwis ten umożliwia sprawdzenie swojej wiedzy na temat Javy (oraz całości platformy) w formie testów. Kolejne stopnie wtajemniczenia są opisywane poprzez kolory pasów (podobnie jak w sztukach walki). Dla początkujących polecam podstawowe zestawy pytań dotyczące Javy SE, servletów oraz OO. Co prawda jeszcze nie zarejestrowałem się w serwisie (nastąpi to pewnie po powrocie z nadchodzącego urlopu), ale na pewno nie odpuszczę możliwości podrasowania sobie ego zdobywając kolejne kyu. Niech moc będzie z Wami!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s